2023. május 3.

Az egyesületünk lépésről lépésre haladva bizonyítja, hogy a gyerekek fejlesztése a legfontosabb. Ezért már mentáltréner – sportcoach is segíti a mindennapos munkát. Végh Gabriellát kérdeztük arról, milyen feladatai vannak a VFC USE-nál.

Segít megtalálni a megoldást

Végh Gabriella mentáltréner tizenöt éve kezdte pályafutását. Igen sokrétű a munkája, a helyes táplálkozást, az egészséges életmód kérdését, a megfelelő légzéstechnika fontosságát, vércukorszint elemzését, különböző edzéstípusok megtartását, összeállítását is felöleli.

Mentáltrénerként pedig nem a test, sokkal inkább a pszichével, az elme fejlesztésével foglalkozik.

- A sportcoach feladata igen összetett. Ráadásul mi most a VFC USE-nál tizenéves kamaszokkal, tinédzserekkel foglalkozunk, akiknek a lelke, a gondolatai, az érzései nem mindig egyértelműek a felnőttek, a szüleik, vagy az edzőik számára – hangsúlyozta a szakember.

Végh Gabriella kifejtette, többféle probléma esetén is hasznos lehet a konzultáció, a beszélgetés. Például, ha valakinek gondot jelent egy hosszabb sérülés után a visszatérés, hiába egészséges, fél egy-egy játékszituációban, nem tudja kihozni magából azt, amit korábban. Akad olyan, aki edzésen kiválóan teljesít, ám mérkőzéseken már nem tudja ezt megismételni. Itt is mentális megakadásra kell gondolni. Másnak az iskola, a barátok és az edzés közötti egyensúlyt kell megtalálnia. Néha pedig előfordulhat olyan is, hogy a kamasz a szüleivel nem mer megbeszélni valamit, de a sportcoach előtt felmeri tárni az érzéseit, a gondolatait.

- Persze folytathatnánk még a sort hosszan, hiszen minden gyerek más. Neme abban kell őket segíteni, hogy megtalálják az egyéni megoldásaikat. Nem adjuk a kezébe a megoldókulcsot, hanem közösen dolgozunk azért, hogy megtalálja, mi okozhatta a problémát és erre választ tudjon adni. Úgy vélem, a mai sikeres sportolóknál a mentális fejlesztés, önismeret ugyanolyan fontos, mint a fizikai felkészültség. Például egy meccsszituációban a külső, zavaró tényezők (szurkoló, ellenfél, beszólás stb.)  teljes kizárása, csak az adott szituációra való fókuszálás. Hiába a jó adottság, a felkészülés, ha valami akadályozza, hogy kihozza magából a maximumot – magyarázta.

Végh Gabriella zárásként megjegyezte még, kétgyerekes édesanyaként átérzi más szülőtársai problémáit, jól tudja, nem könnyű kamaszgyereket nevelni, azonban néha azt is be kell látni, ha valakinek esetleg segítségre van szüksége egy elakadásnál.