A VFC USE Tehetségközpont egyik legfontosabb feladata a megfelelő kiválasztás, képzés és versenyeztetés mellett, hogy itt tartsa a tehetséges fiatalokat és nekik lehetőséget biztosítson, hogy 16-17 évesen bemutatkozzanak az NB III-as felnőtt csapatunkban. Látni kell a szülőknek és a gyerekeknek is, hogy nálunk van mire alapozni és van hová eljutni – fogalmazott hagyományos évértékelésében Artner Tamás, a VFC USE Tehetségközpont szakmai igazgatója.
A szakmai igazgató évértékelését azzal kezdte, hogy a klub 2023 októberében sikerrel megvédte tehetségközponti státuszát a belga Double Pass auditján. Ezzel a VFC USE ismét három évre megkapta a TK-státuszt.
Ez alapján kialakítottuk a tehetségközpontunk szakmai pilléreit. Az első a kiválasztás, második a képzés, harmadik a versenyeztetés, és a negyedik az integráció – hangsúlyozta.
A kiválasztások első lépcsője az óvodai kiválasztás, amelyért jelenleg Burcsik Martin felel. Tíz óvodában van jelen a VFC USE, ahol több száz óvodással foglalkoznak az edzők délelőtt. A legjobbaknak még további két edzési lehetőséget biztosítanak délután.
A távlati célunk az, hogy a csapataink gerincét, később a nagypályás korosztályoknál , olyan gyerekek adják majd, akik az óvodás képzésből kerülnek ki és a kezdetektől velünk vannak. Ez a helyi kötődés és a produktivitás miatt is nagyon fontos – húzta alá a szakmai igazgató.
A kiválasztás második színtere a grassroots és a KK (képzési központok) klubokkal való kapcsolat. Az MLSZ elképzelése szerint az adott régió KK klubjai átadják tehetségeiket a TK egyesületeknek, hogy ott a kiválasztott gyerekek magasabb szinten tudjanak versenyezni és akár tovább léphessenek.
Kicsit nyögvenyelősen indult ez a program, viszont az idén már zökkenőmentesen működött. Nagy köszönet a KK-kluboknak, sok új tehetséget kaptunk és ebben nagyot léptünk előre. Cserébe mi is segítünk, igyekszünk a KK-k felnőtt csapatait jó képességű USE játékosokkal feltölteni, ahogy eddig is tettük. A jövőben szeretnénk a kiválasztásban még tovább fejlődni: terveink között szerepel egy középiskolai sportosztály elindítása, ahová a távolabbi régiókból is tudunk fogadni gyerekeket. A Pannon Egyetemmel is tárgyalásban állunk, és így konkrét életpálya modellt tudunk a focizni vágyó fiataloknak biztosítani. A tanulás és sport jól megfér egymás mellett. Szeretnénk, ha az itt játszó fiatalok később el tudnának helyezkedni Veszprémben és ki tudnák használni a régió kínálta előnyöket – összegzett a szakmai vezető.
A TK következő pillére a képzés, amely a megalkotott szakmai programnak köszönhetően igen magas szintű, remek edzői stábbal, amely képes volt azonosulni a klub filozófiájával. Az U13-as korosztályig az egyén fejlődése a legfontosabb, az edzéseket az irányított felfedezés, a játékos központúság jellemzi. A cél, hogy technikailag magasan képzett, önállóan gondolkodó, jó játékosokat neveljenek. A gyakorlásokat úgy alakítják, hogy a gyerekeknek rengeteg döntést kelljen hoznia. A kis korosztályoknál a technikai képzésen van a fő hangsúly, s ahogy haladnak előre a korosztályokban annál jobban megjelenik a taktika, a kondíció, a mentális képzés.
Minden korosztályunknak törekedni kell a mérkőzéseken a VFC USE játékstílusának alkalmazására. Ez azt jelenti, hogy a játékosnak és a csapatnak abban a stílusban, és taktikában kell gondolkodni, amire építjük az együtteseink edzéseit, játékát – magyarázta Artner Tamás.
A szakmai igazgató kiemelte, a korábbiakhoz képest az erőnléti és egyéni képzésben, a kapusok fejlesztésében, valamint a mozgásfejlesztésben is sokat léptek előre. Azonban nem elégednek meg ennyivel, szeretnének plusz erőnléti edzőt, és szükség lenne objektív mérőrendszer bevezetésére is. Amiben szakmailag hiányt érez még, az a videoelemzések. Ilyen szakemberre is szükség lesz a jövőben.
A harmadik pillér a versenyeztetés, amiben szintén óriásit lépett előre a klub a TK-státusznak köszönhetően. Az U9-től U13-ig a legmagasabb szinten, a legjobb akadémiákkal és TK-kal néznek farkasszemet a veszprémi alakulatok. Itt nem gondolkodnak eredményekben, mert minden egyes mérkőzést a játékosok fejlesztésére használnak fel az edzők. Ezek a találkozók azt szolgálják, hogy a hétköznap tanultakat alkalmazzák a gyerekek.
Az U14-től öt gárdát versenyeztetünk nagypályán. Ebből három országos bajnokságban játszik – az U14, U15, U17 -, míg kettő a kiemelt regionális pontvadászatban – U16, U19 - . Ez azt jelenti, hogy az ország 28 TK-jából az első tízben vagyunk. Az úgynevezett produktivitás II-ben, ahol azokért a játékosokért kapunk pontot, akik országos bajnokságokban játszanak - az ország 934 egyesületéből pedig a 16. helyen áll a VFC USE. Azt hiszem, ez jól mutatja a képzésünk színvonalát - jelentette ki Artner Tamás.
Az utolsó pillér az integráció. Artner Tamás elmondta, a VFC USE egyik mottója az, hogy Veszprémben mindenkinek joga van a labdarúgáshoz.
Rengeteg olyan játékos van, aki nem ragad meg a futballban, viszont egyetemre megy, magas fokú képzettséget szerez és a sport területén helyezkedik el. Ez jó, viszont nekünk az is a feladatunk, hogy labdarúgókat adjunk a magyar labdarúgásnak, és természetesen Veszprémnek is. Ebben most nem állunk rosszul. Négy egykori veszprémi labdarúgó kapott idén profi szerződést az NB I-ben, ketten az NB II-ben . Három játékost adtunk akadémiára. Az NB III-as Veszprémben öt VFC USE nevelésű fiatal pallérozódik. Szeretnénk, ha a felnőtt gárda nagy része a helyiekre támaszkodna, hiszen akkor tudjuk itt tartani a fiatalokat, ha látják, hogy itt van perspektíva – szögezte le.
Zárásként a szakmai igazgató hozzátette, örömteli, milyen szépen fejlődik a városban az infrastruktúra is. Az új edzőközpontban kialakítottak már egy új műfüves és füves pályát is, az öltözőrendszer pedig már közel 80 százalékos, így ide is hamarosan be lehet költözni.
- Az új komplexum újabb nagy lökést ad majd az egyesületnek. Szeretnék köszönetet mondani az egész éves munkáért és segítségért a vezetőségnek, edzőknek a szülőknek és legfőképpen a gyerekeknek. Mindenkinek boldog és fociban gazdag új évet kívánok 2025-ben is!